Bilim ve Kur'an

KURAN'DA COĞRAFİ MUCİZELER => Bakara Suresi - İbrahim'in Beyti Kurduğu Yer => Konuyu başlatan: T.Taşpınar - Eylül 20, 2010, 01:01:32 ÖS

Başlık: Bakara Suresi - İbrahim'in Beyti Kurduğu Yer
Gönderen: T.Taşpınar - Eylül 20, 2010, 01:01:32 ÖS
BAKARA SURESİ - İBRAHİM’İN BEYT’İ KURDUĞU YER

Kuran-ı Kerim » 2 / BAKARA – 125

Ve o vakit Kâbe’yi insanlar için dönüp varılacak sevap kazanma ve güvenilir bir yer kıldık. Siz de İbrahim'in makamından kendinize bir namazgâh edinin! Ve İbrahim ile İsmail'e şöyle emir verdik: «Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secdeye varanlar için tertemiz bulundurun.»

(http://www.yenimucizeler.com/tablolar/kabe1.png)
 
Kuran-ı Kerim’de Kâbe’den bahsedilen ilk ayet 2. sure olan Bakara suresinin 125. ayetidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir bilgi de Kâbe’nin üzerinde bulunduğu ‘’enlemin’’ derece ve dakika olarak değeridir. Günümüzde coğrafi konum ve enlem-boylam tespiti için yaygın olarak kullanılan Google Earth programında ve diğer kaynaklarda Kâbe’nin konumu enlem olarak 21”25dk (21 derece 25 dakika)dır.

Bu bilgiler ışığında çok ilginç bir benzerlik ve bağıntı göze çarpmaktadır. Kuran’da Kâbe’den bahsedilen ilk ayet yani 2. Sure;125. ayeti oluşturan rakamlar sırasıyla 2, 1, 2, 5 dir. Aynı şekilde Kâbe’nin konum olarak bugün üzerinde bulunduğu enlemin değeri olan 21” 25 dk’ yı oluşturan rakamlar da sırasıyla 2, 1, 2, 5 olmasıdır.