Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - lailaheillallahu

Sayfa: [1]
1
166. kibirlenip de kendilerine yasak edilen şeylerden vazgeçmeyince onlara: aşağılık maymunlar olun! dedik.

(bkz: araf suresi)

163. onlara, deniz kıyısında bulunan şehir halkının durumunu sor. hani onlar cumartesi gününe saygısızlık gösterip haddi aşıyorlardı. çünkü cumartesi tatili yaptıkları gün, balıklar meydana çıkarak akın akın onlara gelirdi, cumartesi tatili yapmadıkları gün de gelmezlerdi. işte böylece biz, yoldan çıkmalarından dolayı onları imtihan ediyorduk.
(bkz: araf suresi 163)

yani burada para için insanlar rab'lerinin emirlerinden vazgeçmektedirler ve rabbi'miz de onlara demektedir ki aşağılık maymunlar olun! şimdi aşağıdaki araştırmayla birlikte maymun benzetmesinin amacı rabbi'mizin izniyle güzel bir zemine, bilimsel bir zemine oturacaktır...

En çok satan kitaplar listesinde haftalarca birinci sırada yer alan Freakonomics kitabının yazarı Steven Levitt, yaklaşık bir yıl önce New York Times'da, Yale Üniversitesinde yapılan çok ilginç bir araştırma hakkında ses getiren bir yazı yazdı. Yazının ve araştırmanın ilginç olmasının nedeni, bu araştırma para ve maymunlarla ilgili. Keith Chen, Yale Üniversitesinde ekonomi bölümünde görev yapan bir Profesör Keith Chen'in araştırması; Maymunlara, para kullanmayı öğretmek ve bunun sayesinde topladığı bilgileri, bizlerin yani insanların, para ile olan ilişkisini karsılaştırıp, çeşitli sonuçlar çıkarmak.

Araştırma, Yale Üniversitesinin maymun laboratuarında başlıyor. Bu laboratuarda 7 adet capuchin maymunları, bir ana ve birçok küçük deney kafeslerinde, para kullanmayı öğreniyorlar. Para olarak, gümüş renkli, somun kullanılıyor. Süreç gayet basit. Ana kafesten bir maymun alınıp, deney kafesine koyuluyor. Bu maymuna para adını verdikleri somun veriliyor. Maymun öncellikle bu somunu kokluyor, ağzına popoürüyor.

Bu aşamada bir tepsi içinde çeşitli yiyecekler getiriliyor: elma, üzüm ve jell-o. Amaç, bu 7 maymunun her birinin sevdiği yiyecek türünü bulmak ve bu yiyeceği elde etmek için parayı kullanmalarını sağlamak. Deney kafesindeki maymun elmayı seçiyor.

Araştırmacılar, maymuna elmayı vermeden önce, elinden parayı alıp, maymuna yiyeceği veriyorlar. Bu süreç haftalarca sürüyor ve maymunlar birkaç hafta sonra, ellerindeki somunun yani paranın gücünü anlamaya başlıyorlar. Maymunlar paranın kullanımını; araştırmacılar, en çok tercih edilen yiyeceği öğrendikten sonra, yeni bir süreç başlıyor: fiyatlandırma. Bu yeni süreçteki amaç, maymunların, biz insanlar gibi rasyonel kararlar verip vermediğini bulabilmek. Böylece araştırmacılar, birçok maymunun tercihi olan jell-o'nun fiyatını iki somun, elmanın fiyatını yarım somun ve üzümün fiyatını ise bir somun yapıyorlar.

Buldukları sonuç ise gerçekten ilginç. Maymunlar, deney sırasında, biz insanlar gibi para harcama konusunda çoğu zaman rasyonel davranıyorlar. Parasını, en çok yiyecek alabileceği şekilde harcamaya başlıyorlar. Maymunlar, 1 somun verip, 2 dilim elma almayı, fiyatı 2 somun olan bir adet jell-o'ya tercih etmeye başlıyor. Buraya kadar her şey güzel! Günlerden bir gün, yine ana kafesten, deney kafesine alınan maymun, deney kafesindeki bir tepsi içinde bulunan 12 somunu görüp, aniden çılgına dönüyor. Paraların bulunduğu tepsiyi kapıp, ana kafese fırlatıyor ve kendisini de ana kafese atıyor. Ana kafesteki bütün maymunlar bir anda gökten para yağdığını görüp, yere düşen paraları kapışmaya başlıyorlar. Levitt, bunu yazısında maymun tarihinde gerçeklesen ilk "banka soygunu" (maymunun tepsiyi çalması) ve "hapishaneden kaçış" (maymunun deney kafesinden, ana kafese kaçışı) olarak tanımlıyor. Bütün bu kaos içinde araştırmacılar, ana kafesteki maymunlardan parayı geri almaya çalışıyor.

Olayın biraz yatıştığı bir anda Keith Chen, hiç görmemeyi tercih ettiğini söylediği bir olaya şahit oluyor: Erkek maymunlardan biri, dişi maymunlardan birine yaklaşıp, ona elinde bulunan somunlardan birini veriyor ve bunun karşılığında dişi maymun, erkek maymunun çiftleşme teklifini kabul ediyor!

işin ilginç yanı bu iki maymunun "işi" bittikten sonra, dişi maymun "kazandığı" parayı araştırmacıya getirip, bununla üzüm almaya çalışıyor. Chen, bu olayı maymun tarihindeki ilk "fuhuş" olarak tanımlıyor.

Üniversitenin araştırma etik bölümü, maymunlar üzerinde yapılan para araştırmasının, maymunların yaşam koşulunu, değerlerini ve gündelik yaşamlarını tamamen değiştirdiği ve zedelediği gerekçesiyle, araştırmayı iptal edip, maymunlara para verilmesini yasaklıyor.

yani burada hayvanlardan olan maymun dışında başka bir hayvanın örnek verilemeyeceğini bu tür bilişsel fonksiyonlara sahip olamayacağını görüyoruz. ayette belirtilen kavim de bir hata yapıyor ve hatanın sebebi yiyecekleri olan balık...

En doğrusunu Allah bilir..http://hayatkuran.sozlukspot.com/w/araf-suresi-166/

2
Fatır suresi ve ilk genetik harita:  http://hayatkuran.sozlukspot.com/w/fatır-suresi-13/

3
Bunları Biliyor muydunuz..? / Ynt: Bakara Suresi 73 Detayı
« : Ocak 16, 2012, 11:14:14 ÖS »

"Sığırlarda Deli Dana hastalığının bulunduğunun rapor edilmesinden sonra,  jelatin üretiminde sığır kemiklerinin kullanılmasıyla oluşan endişeler nedeniyle sığır jelatini yerine balık jelatini kullanılmaya başlanmıştır. Fakat balık jelatini maliyetinin de fazla olmasından dolayı, tüketiciye bir etiketleme ile bilgilendirme yapılmadan domuz jelatinlerinin kullanımına geçilmiştir."

"sığır ve gdo ilişkisi."

4
Bunları Biliyor muydunuz..? / Bakara Suresi 73 Detayı
« : Ocak 16, 2012, 11:02:47 ÖS »
‎73. "sığırın bir parçası ile öldürülene vurun" dedik. (denileni yaptılar ve ölü dirildi.) işte, allah ölüleri böyle diriltir, düşünesiniz diye mucizelerini de size böyle gösterir.

(bkz: bakara suresi)

--spoiler--
düşünesiniz diye mucizelerini de size böyle gösterir.
--spoiler--

yani Alim ve yüce Allah bizleri düşündürmek istiyor:

--spoiler--
73. "sığırın bir parçası ile öldürülene vurun" dedik. (denileni yaptılar ve ölü dirildi.)
--spoiler--

bu ancak genetik ilimler neticesinde olabilir bir şeydir.
73. ayet olması da beni 73 yılına götürdü ve bu ayetin açıklaması belki de günümüz genetik uygulaması olan bakteri yaratılması çalışmasına götürdü.

Bu yolla ilk kez 1973'de bir bakteri yaratılmıştır. Bu olay bilimciler topluluğunda bu tür genetik uygulamaların potansiyel tehlikeleri olduğu konusunda kaygılara http://gdohttp/://tr.wikip...irilmi%C5%9F_organizmalar

6
Bunları Biliyor muydunuz..? / Ynt: psikoloji ve islam
« : Ocak 09, 2012, 01:13:08 ÖÖ »
ayrıca iri gözlü bayanların daha çekici olduğu kanıtlanmış ve cennetteki huriler iri gözlü diye tarif edilirler.

8
Bunları Biliyor muydunuz..? / Ynt: psikoloji ve islam
« : Ocak 06, 2012, 01:07:01 ÖÖ »
kas ağrıları, burkulma, morarma ve ezilmeye karşı hariçen merhemi kulanılır.
Yantesiri: Kafur yağı veya saf kafur sade olarak kulanmaz, şayet kulanılırsa yakıcı ve iltihab yapıcı özelikleri vardır. 0,7 gram kafur sarhoş gibi yaparken, 2,4 gramı şuur kayıbı, aptallaşma, dengesiz hareketler, hayalet görme, baş dönmesi, yüksek tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çınlaması gibi durumlar hasıl olur.

--spoiler--
kafur sarhoş gibi yaparken, 2,4 gramı şuur kayıbı, aptallaşma,
--spoiler--

acaba bu ifadelerde yüce Allah bizlere cennetteki psikolojik durumdan mı bahsediyor?

9
Bunları Biliyor muydunuz..? / psikoloji ve islam
« : Ocak 06, 2012, 01:05:38 ÖÖ »
psikoloji ve islam ilişkisinin alt dallarından biridir.
araştırmaya açık bir başlıktır:

1. Duyu hafızası

2. Kısa süreli hafıza

3. Uzun süreli hafıza

1- Duyu hafızası (sensory memory = ultrashort memory):

izlenimleri birkaç sn. kadar muhafaza eder. Bu süre, duyu işaretlerinin beyinde tahlil edilebilmesi ve tarama faaliyeti için gereken zamandır.

2- Kısa süreli hafıza (short-term memory = immediate memory):

Bilgiyi birkaç sn.den fazla, 30 sn.den az bir süre muhafaza eder. Kısa süreli depodur. Kısa süreli hafızadaki bilgi tekrarlanarak pekiştirilirse sağlamlaşır ve uzun süreli hafızaya geçer. Yoksa bilgi kaybolur. Kısa süreli hafıza klinikte kayıt işleminin bir ölçüsü olarak kullanılır. Muayenesinde hastaya 7’li bilgi verilir ve 30 sn. sonra hastadan tekrar etmesi istenir. (Tespit ve izhar hafızası). Bozukluğu dikkat bozukluğuna işaret eder.
(surelerin gidişatına baktığımızda genel olarak 25 saniyede bir konu değiştirildiğini net bir şekilde farkederiz. 25 saniye de olmayabilir. örneğin:
müdessir suresi
http://www.youtube.com/watch?v=NmqGLj_oZU4
hatta kuran'da genel olarak uzun süreli olarak tek bir konudan sıkıcı şekilde bahsedilmez. çünkü zihnimizin işleyişi bakımından en doğru kitap kuran ı kerim 'dir. O kitap Allah vahyidir En doğrusunu Allah bilir.

ayrıca:
3- Uzun süreli hafıza (long-term memory): Bilgiyi uzun süreli olarak saklar. Öğrenmeyi sağlayan hafıza kısmıdır.

iki tipi vardır:

a) Yakın geçmiş hafızası (recent memory): Unutulması kolay, hatırlanması için geçen süre uzundur. Birkaç dakikadan birkaç güne kadar uzanan geçmişle ilgilidir.

bu yazı ilk olarak hayatkuran.sozlukspot.com adresinde yayınlanmıştır efenim.

Sayfa: [1]
free counters