Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - XINTeori

Sayfa: [1]
1
Arş ve Su (Mai) / Ynt: Arş ve Su (Mai)
« : Kasım 23, 2010, 09:59:31 ÖS »
   Çok güzel bir yazı; Kur'an'ın bir bilim kitabı olarak kullanılması çok doğru değildir. Kur'an 'ın varlık gayesi insanların Allah'ın emir ve yasaklarını bildirmesi ve onun razılığını kazanmasını sağlamaktır.
  Ancak Bilimsel verilerin Kur'an da var olması inanmayan veya şüphe hastalığından muzdarip olanlara belki bir ümit kapısı inananlar içinde tefekkür vesilesi olacaktır.
  Kur'an daki bir ayet hakkında, "bu ayetin manası kesinlikle budur" demek son derece yanlış bir yaklaşımdır. Ancak "manalarından birisi de bu olabilir" demekte bir sakınca yoktur. Buna göre yukarıdaki manaların bu anlama gelebileceği ihtimali oldukça yüksek bir ihtimaldir.
  Ben her ne kadar seküler ve bilimsel akıl yürütme metotları ile teorik çıkarımlar yapıyorsamda tek yönlü olmamak adına dinin, özellikle Kur'anın söylemlerini de araştırmalarımda bir girdi değil ama bilgi olarak yer veririm..

  Bu minvalde bende bilimsel veriler doğrultusunda seküler araştırmalar yapmaya çalışıyorum Özel olarak da Kuantum Fiziği, QFT, TOE kuramları ile ilgilenmekte ve hatta Kendi TOE kuramımı geliştirmekteyim.
  Buna göre Yukarıda yapmış olduğunuz açıklamaların doğru olması bu bilimsel gerçekleride nazara vermesi açısından kuvvetle muhtemeldir. Ancak bunların yanında bende bir başka yaklaşımı kendi çalışmalarıma dayanarak vermek isterim. Şöyle ki ;
   Doğadaki 4 temel kuvvet ve temel parçacıkların birleştirilmesi amacıyla A. Einstein dan beri çalışılagelen ve henüz deneysel bir gözleme konu olmayan "Herşeyin Teorisi- Theoy Of Everythig - TOE" kuramlarından olan Sicim kuramı, ve türevi olan M-Theory 'side aslında bu ayetlerin ışığında netleşmektedir. Ancak sicim teorisi bu haliyle bu ayetlerde bahsedilen "mai" ile alakalı değildir.
 Ancak benim yaptığım teorik çalışmalar sonucu, Enbiya - 30 ayetinde ifadesini bulan , mai , canlı, yer ve gök ifadelerinin batıni manada; madde , boşluk ve bunların arasındaki fiziksel kanunları açıklayan şey olduğunu düşünmekteyim.
  Yani  burada canlıdan kastedilenin var olan her şey (madde ve enerji-ışık) "mai" den kastedilenin de bunun dışında kalan boşluk - vakum olduğunu düşünmekteyim Yer- ve gök ise madde ile boşluk veya ışık ile boşluk arasındaki ilişkilerin kastedildiğidir; bu düşünce elbette birer tahmindir.      Doğrusunu Allah(C.C) bilir...

 Sicim teorisi farklı bir açısından bakılıp, tekrar değerlendirilirse, bu "mai" nin varlığına delil olacaktır.
     Bu bilgi henüz bulunmamış olduğundan bilimsel çalışmaların sonuçlarının bekleyenerek, yorumumun ve tesbitimin ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğu da görülmüş olacaktır.

  Allah(C.C) doğrusunu bilir...

Sayfa: [1]
free counters